Oldřich Marek, Zprávy vlastivědného kroužku, 1970
Denní čtyřletá průmyslová škola má ve Dvoře Králové n. L. v podstatě dva obory:
Tradiční je obor pro chemickou technologii textilu (zušlechťovačství).
Vychovává pracovníky pro textilní průmysl tak, abvy ovládli techniku chemického zušlechťování volných materiálů, přízí, tkanin a pletenin všeho druhu, tedy běličství, merceraci, barvířství, tiskařství a další způsoby závěrečné i zvláštní úpravy spolu se znalostmi mechanicko-technologických zařízení pro tyto práce. Při studiu získávají žáci i hluboké znalosti anorganické, organické, fyzikální a analytické chemie, takže najdou široké uplatnění jako textilní chemici. Jako na všech školách II. cyklu dosahují zde i středního všeobecného vzdělávání, které navazuje na základní devítiletou školu. Po celou dobu studií procházejí i laboratorní praxí, praktickým dílenským výcvikem a v posledním ročníku provozní praxí v závodech. Studium končí maturitou. Absolventi se uplatňují jako mistři, provozní technici, technologové, techničtí kontroloři, vedoucí laboratoří, zkušeben, koloristé, výzkumníci, normovači atpod. v textilních zušlechťovacích provozech, ve výrobě barviv, textilních pomocných prostředků nebo v chem. čistírnách a prádelnách a pod. Mají možnost pokračovat ve studiu na vysokých školách technického i ekonomického směru.
Vedle zušlechťování má škola další obor – tkalcovství, který zde trval od založení školy až do r. 1952, kdy byl jako dvouletý zrušen. Po delších jednáních byl na jeho místě otevřen čtyřletý obor tkalcovství – zaměření technik ekonom textilního průmyslu. Vznikl v roce 1957/58 za ředitele Ing. Dra Zd. Zachystala. jeho studium je čtyřleté a s tímto zaměřením šlo o jedinou školu toho druhu v ČSSR. Nová škola byla však v běhu jen do roku 1965/66. Pak byla vystřídána znovu tkalcovským oborem, a to čtyřletým s maturitou. První studenti byli do něj přijati v r. 1963/64. Ale ani tentokrát neměl tkalcovský obor pevnou existenci. Od r. 1966/67 se do něj přestali přijímat další žáci. V roce 1969/70 maturují jeho poslední posluchači. S roční přestávkou v náboru se pak znovu otevírá, zvl. za podpory podniků průmyslu bavlnářského a lýkových vláken, obor technik ekonom textilního průmyslu s učebními plány a osnovami přizpůsobenými novým potřebám textil. průmyslu. Od škol. roku 1968/69 má tedy druhý obor na SPŠT znovu svou podobu.
Připravuje pracovníky nového typu pro textilní průmysl, kteří se se svými širokými znalostmi z textilní technologie přádelnictví, tkalcovství,pletařství a zušlechťování a se znalostmi organizace a ekonomiky textil. průmyslu mohou uplatnit na místech plánovačů, organizátorů a mechanizátorů řízení a správy, technických kontrolorů, normovačů, referentů ekonomiky práce, techniků pro racionalizaci práce, statistiků a rozborářů, výrobních dispečerů, referentů technicko-organizačního rozvoje, referentů pro technicko-hospodářské normy, vedoucích rozsáhlejších skladů, referentů pro zásobování a odbyt, programátorů a operátorů ve výpočetních stanicích atd. Absolventi se mohou uplatnit i v ústřední správě, ve výzkumných a projekčních ústavech. Také mají možnost pokračovat ve studiu na vysoké škole, zvl. ekonomické.
Na SPŠT je (namísto původně nepovinného) od r. 1963 zavedeno povinné rozšířené vyučování volitelnému jazyku. K všeobecně vyučovacímu jazyku českému a ruskému si mohou žáci zvolit němčinu, angličtinu nebo francouzštinu. Z nich mohou i maturovat.
Pro obory SPŠT se koná nábor na základních devitiletých školách i v učňovských oborech příslušných směrů po celém území ČSSR.
Než byla zřízena SPŠ textilní v Ružomberoku, studovali ve dvoře Králové n. L. textilní chemii i žáci ze Slovenska. Chemický obor vystudovalo úspěšně i několik žáků ze spřátelených socialistických zemí – tři Korejci a šest z Vietnamské dem. republiky.
Při škole jsou dva státní žákovské domovy. Dívčí má přidruženu i jídelnu pro žáky škol II. cyklu, tedy i zdejšího gymnasia. Chlapecký domov je v bývalé malotřídní škole ve Starobuckém-Debrném.
Za dosavadní dobu existence školy se v jejím vedení vystřídali jako ředitelé:
Vilém Podhradský |
1888 – 1905 |
František Jakubetz |
1905 – 1918 |
Antonín Vosátka |
1918 – 1928 |
Ing. Josef Plichta |
1928 – 1938 |
Ing. Robert Pavlita |
1938 – 1941 |
Ing. Jan Kos |
1941 – 1949* |
Ing. Dr. Zdeněk Zachystal |
1949 – 1958 |
Josef Janeček |
1958 – dosud |
* – v době jeho nemoci po dobu 3 měsíců 1948/49 Ing. Oto Běhonek jako profesor pověřený dočasně správou školy
Ve školním roce 1969/70 má SPŠT 24 interních a 10 externích učitelů.
Ve spolupráci s n.p. TIBA a pro potřeby zvyšování kvalifikace jeho pracovníků organizuje SPŠT různé speciální kurzy. V březnu 1970 bylo úspěšně ukončeno školou a n.p. TIBA organizované čtyřsemestrové pomaturitní studium textilních chemiků-koloristů, první tohoto druhu.
Úzká spolupráce školy a průmyslových podniků, zvl. pak n.p. TIBA, JUTA, STROJTEX umožňuje úspěšné sepětí školní výchovy s výrobou. Cennou pomoc přináší škole i spolupráce s výzkumnými ústavy v našem městě, tj. s VÚZ a ORGALEN. I hmotná podpora od těchto ústavů, průmyslových podniků a Sdružení podniků prům. lýkových vláken a dalších je velmi cenná pro rozvoj a modernizaci školy vedle dotací přímo nařízeného VČ KNV.
Kromě investic do modernizace a budování nových vyučovacích a provozních prostorů by si škola zasloužila, vzhledem k tomu, že do ní jsou přijímáni žáci z území celé ČSSR, moderní žákovský internát. V roce 1970 oslaví SPŠT 40. výročí vyřazení prvních absolventů dvouletých odb. škol z nové budovy na Wolkerově nábřeží. Do oslav 100. výročí založení textilní školy ve dvoře Králové n. L. chybí 18 let. Město, na něž z doby studií tolik absolventů krásně vzpomíná, by v tomto směru mohlo hledat námět, jak se ve spolupráci se školskými orgány KNV, MŠ a za podpory průmyslových institucí střední PŠ textilní odvděčit za její dosavadní práci a jak jí připravit nové době a růstu školy odpovídající podmínky pro další výchovné a vzdělávací působení.
Plány hospodářského rozvoje ČSSR sledují neustálý rozvoj spotřebního průmyslu. Jeho textilní sektor ruku v ruce s chemickou výrobou nových vláken a chemikálií má splnit důležité úkoly na poli zajišťování dostatečného množství kvalitního zboží pro denní potřeby obyvatelstva našich zemí i pro vývoz.
Střední průmyslová škola textilní, jejíž absolventi zaujímnali v minulosti i současnosti mnohá významná místa v našem textilním průmyslu i ve vládních funkcích, chce i nadále co nejlepší odbornou i ideově politickou výchovou středních technických i technicko ekonomických kádrů našemu textilnímu průmyslu pomáhat při plnění všech úkolů, které mu naše společnost ukládá.