Rok 1978 je v životě naší socialistické společnosti rokem významných politických událostí. Zejména je to 30. výročí únorového vítězství československého pracujícího lidu, který úspěšně dovršil svůj zápas o politickou moc v naší zemi.
Velká pozornost na XV. Sjezdu KSČ byla věnována otázkám výchovy mladé generace. Výchova a vzdělávání byly zdůrazněny jako rozhodující úkol, který přímo ovlivňuje splnění cílů při budování rozvinuté socialistické společnosti. Potvrzuje se, že vztah k mladé generace je vztahem k budoucnosti, že prohlubování její všestranné přípravy představuje významnou součást realizace perspektivních úkolů politiky KSČ.
Vycházíme ze zásady, že dělnická třida je vedoucí silou našeho politického a společenského života. Proto je třeba dát přípravě mládeže pro dělnická povolání tomu odpovídající význam i v socialistické školské soustavě. Nejde jen o pouhý reprodukční proces pracovní síly, ale o celkové zajištění vysoké politické a odborné úrovně nastupující dělnické třídy, jako jednomu z rozhodujících činitelů ekonomické síly státu. To předpokládá, vychovat učně jako třídně uvědomělé občany, s vyvinutým třídním citem a vědomím příslušnosti k dělnické třídě.
Výchovně vzdělávací práce v našem odborném učilišti je v letošním roce ovlivněná 30. výročím výchovy učňů v n. p. Tiba a 10. výročím založení a existence našeho odborného učiliště.
Rok 1978 je významný také tím, že bylo generálním ředitelstvím bavlnářského a hedvábnického průmyslu v Hradci Králové rozhodnuto a ministerstvem průmyslu ČSR schváleno vybudování středního odborného učiliště s výstavbou nového areálu SOU ve Dvoře Králové nad Labem.
Třicet let výuky učňů v n. p. Tiba a deset let existence odborného učiliště je období charakterizované usilovnou a iniciativní prací řady výchovných a hospodářských pracovníků. Dobré výsledky naší výchovné vzdělávací práce byly v průběhu 30 let oceněny řadou významných celospolečenských uznání.
Tato výročí nám dávají příležitost, abychom se ohlédli zpět na vykonanou práci a přiblížili Vám tak za pomocí této brožury život, práci a výsledky našich pracovníků.
RUDOLF REJL,
Vedoucí odborného učiliště
- p. Tiba
Dvůr Králové nad Labem
Nejlepší učňovské zařízení
V souladu s „Opatřeními ke zvýšení péče o učňovskou výchovu v bavlnářském a hedvábnickém průmyslu“ vyhlašuje generální ředitel bavlnářského průmyslu Ing. Miroslav Hájek soutěž „O nejlepší učňovské zařízení bavlnářského a hedvábnického průmyslu“ počínaje školním rokem 1973-74. Odborné učiliště n. p. Tiba ve Dvoře Králové nad Labem získalo za školní rok 1975-76 putovní standartu bavlnářského a hedvábnického průmyslu.
Nejlepší učni GŘ BP
Generální ředitel bavlnářského a hedvábnického průmyslu soudruh Ing. Miroslav Hájek vyhlásil počínaje školním rokem 1973-74 „Soutěž o vzorného učně bavlnářského a hedvábnického průmyslu“.
Nejlepší učni generálního ředitelství bavlnářského a hedvábnického průmyslu z odborného učiliště n. p. Tiba:
Školní rok 1973-74:
Sedláčková Věra, tiskařka tkanin Tiba, pod. řed.
Školní rok 1974-75
Škodová Jitka, úpravářka, Tiba Červený Kostelec
Tesljuková Jaroslava, úpravářka, Tiba Strž
Mühlová Danuše, úpravářka, Tiba Zálabí
Školní rok 1975-76
Vlášková Jana, úpravářka, Tiba Vorlech
Winklerová Milena, úpravářka, Tiba Zálabí
Školní rok 1976-77
Kittlerová Renata, tiskařka tkanin, Tiba Verdek
Litavcová Yveta, tkadlena, Tiba Zálabí
Socialistická soutěž učňů
Když jsme začali se socialistickou soutěží mezi učňovskou mládeží, byla to soutěž kolektivní. Soutěžilo se mezi jednotlivými učebními obory. Později byla přepracována na soutěž jednotlivců
Učni začali soutěžit o titul „Vzorný v práci – vzorný v učení“. Podmínkou získání tohoto odznaku je jednička z odborného výcviku, dobré výsledky ve škole, vzorné chování a zájmová činnost. Jedni z prvních nositelů těchto odznaků před 14 léty byli:
Hynek Miloslav, Voňka Miloslav, Křižáková Marta
Tato soutěž doznala v roce 1972-73 některých změn a byla vyhlášena jako i celopodniková s platností i pro učňovská střediska. V této podobě platí dodnes.
Školní rok |
I. pololetí – odznak |
II. pololetí – odznak |
zlatý |
stříbrný |
zlatý |
stříbrný |
1972-73 |
12 |
39 |
21 |
44 |
1973-74 |
5 |
46 |
11 |
17 |
1974-75 |
5 |
15 |
11 |
12 |
1975-76 |
6 |
15 |
10 |
27 |
1976-77 |
13 |
32 |
24 |
41 |
1977-78 |
20 |
32 |
|
|
Počty nositelů odznaků za poslední roky v OU:
30 let výuky učňů v Tibě
1948
Znárodnění závodu J. Hroch, bělidla ve Strži a převedení pod národní podnik TIBATEX – dnešní TIBU a zahájení výstavby Školního závodu zušlechťovačského. Podniková základní učňovská škola Tiba byla zřízena v budově dnešního domova mládeže SPŠT – Hakenova ulice – dříve městský chorobinec.
1949
Pokračuje výstavba Školního závodu zušlechťovačského již s výukou učňů. Zahájena skupinová výuka učňovského oboru tiskař tkanin (filmový tiskař), tehdy ještě dvouletého, na závodě Tiba Zálabí.
1950
Výstavba bělidla a výuka jednoletého učebního oboru bělič.
1951
Výstavba barevny a úpravny.
1952
Postavení dvou tiskacích strojů v tiskárně s várnou barev, pařáky a prádelnou. Zahájení výuky kovooborů na závodě Tiba SGo – Slovany. Domov mládeže byl zřízen v objektu bývalého chorobince, Hakenova ulice.
1953
Je ukončena základní výstavba Školního závodu, výroba se stabilizuje, závod se zapojuje na parovod místní teplárny a zastavuje se provoz kotelny. Na závodě probíhá výuka jednoletého učebního oboru bělič, dvouletého úpravář, tříletého barvič a tříletého strojní tiskař.
1954
První samostatný výrobní plán Školního závodu a samostatný rozpočet. Roční výroba závodu 3 900 000m.
1955
Objem roční výroby stoupá na 4 400 000 m, závod nemá vlastní kolekci, je napojen na výrobní program ostatních tiskáren n. p. Tiba, učni se již plně podílejí na plnění výrobního plánu a plánu kvality. Domov mládeže se přestěhoval do budovy dnešní školy OU na Slovany.
1956
Tiskárna dostává třetí osmibarevný tiskací stroj. Závod se osamostatňuje. Začíná potiskovat také úplety, které jsou dále po řadu let nosným výrobním programem. Podniková základní učňovská škola Tiba se přestěhovala do I. poschodí budovy dnešní školy OU na Slovanech.
1957
Nad úpravnou a expedicí se staví nová světlá oblouková střecha.
1958
V závodě se zvyšuje produktivita, snižuje se pracnost. Vytváří se vlastní kolekce závodu. Závod zpracovává větší množství zboží pro export. Zřízena učňovská dílna pro tkadleny a seřizovače na závodě Tiba Zálabí. Podniková ZUŠ byla zrušena a učni přešli do státní učňovské školy (budova obchodní akademie). 10 let výuky učňů.
1959
Do konce roku soutěží na závodě šest kolektivů Brigád socialistické práce.
1960
Vyměňuje se stará nevyhovující střecha nad bělidlem a barevnou. 26. února získává jako prvý kolektiv údržby titul Brigáda socialistické práce. Vyhořela rekreační chata závodu v Malé Úpě. Závod vyrábí ročně již 5 600 000 m.
1961
Zavádí se jako v prvém závodě Tiby paletizace režného zboží a skladu hotového zboží. Spolu se zavedením kontinuálního česání a barvení se snižuje pracnost a namáhavost, hlavně s ohledem na učně.
Závod získává titul XII. Sjezdu KSČ. Ve druhém ročníku Sportovních her n. p. Tiba získává závod díky učňům I. Místo. Zavádí se metoda práce s. Glazerové, která je zaměřená na lepší kvalitu. Od 1. září byla zahájena výuka úpravářek pro závod Zálabí na tomto závodě. Až dosud probíhá výuka jen na školním závodě.
Instaluje se ukladač provazce do vyvářecích kotlů v bělidle, který odstranil namáhavou, nepříjemnou a nebezpečnou práci pro učně.
1964
Školní závod zušlechťovačský slaví 15. výročí svého trvání. Získal celkem desetkrát Rudý prapor podniku a titul „Vzorný exportní závod“. 96% zaměstnanců je zapojeno v soutěži Brigád socialistické práce. Brány závodu opustilo za tu dobu na 1240 učňů. Provádí se generální oprava učňovského internátu na Slovanech. Závod získává titul „Závod socialistické práce“, instruktorce učňů s. Glazerové je udělen Řád práce. Změna ve výuce tkadlen, až dosud jednoletý učební obor přechází na dvouletý.
1965
Úpravářky dostávají nový tryskový rám, který řeší kvalitní výrobu speciálních úprav. Metody instruktorky učňů s. Glazerové uplatňuje více jak 1 700 pracovníků národního podniku. Závod získává „Čestné uznání k 20. výročí osvobození ČSSR“.
1966
Staví se nová kontinuální linka v prádelně běhounů, nový egalizační rám s Ortomatem, nový širokoprací stroj, kde všechny tyto stroje usnadňují a zkvalitňují výuku učňů. Závod získává již po patnácté I. Místo v soutěži závodů o Rudý prapor podniku.
1967
Instaluje se nový kontinuální pařák. Výstavba nového internátu v ulici Z. Nejedlého v hodnotě 4 500 000 Kč zajišťuje 200 učňům n. p. Tiba hotelovou úroveň ubytování. Zahájena skupinová výuka učňovského oboru rytec tiskacích a razicích válců v ústřední rytebně na Zálabí.
1968
Počínaje 1. zářím 1968 zřizuje národní podnik Tiba komplexní odborné učiliště, které zajišťuje kvalifikovanou odbornou, teoretickou a praktickou výchovu pro 300 učňů. V odborném učilišti se připravují ve dvouletých učebních oborech tkadleny, přadleny a úpravářky a ve tříletých učebních oborech seřizovači, barvíři, strojní a filmoví tiskaři, rytci, strojní zámečníci a soustružníci.
Za dvacet let výuky učňů v národním podniku Tiba složilo závěrečné učňovské zkoušky 2 105 učňů. Vzhledem ke zřízení odborného učiliště mění se od ledna 1969 název závodu na závod Tiba STRŽ. Závod od té doby vyrobil 95 mil. metrů tkanin, na kterých se značnou měrou podíleli učni. Roční výroba tkanin je 6,5 mil. metrů, celá jedna třetina produkce jde na export převážně do kapitalistických států a zhruba 30 % tkanin je upraveno speciálními úpravami.
Samostatná škola odborného učiliště s osmi třídami byla zřízena ve 3. poschodí bývalého internátu na Slovanech. Vedoucím odborného učiliště byl jmenován vedoucí závodu Tiba STRŽ soudruh Jaroslav Flegel. Učiliště se skládá z domova mládeže v ulici Z. Nejedlého, školy na Slovanech a internátní kuchyně na Slovanech.
Pracoviště jsou na závodech Zálabí, Vorlech, Strž, Pod nádražím a Slovany.
1969
První závěrečné učňovské zkoušky ve škole OU, kde ke zkouškám přistoupilo 202 učňů. Až dosud se konaly ZUZ v učňovské škole.
1970
Na počest VŘSR se uskutečnil první ročník Běhu kolem Slovan jako přebor OU Tiba, s tím, že tato akce se stane v učilišti tradiční.
1971
OU Tiba je pořadatelem Celostátního finále házené chlapců a dívek ministerstva průmyslu ČSR, ministerstva hutnictví a strojírenství ČSSR
Byla uspořádána výstava prací učňů v rámci s STTM. Výstava královédvorské textilní léto-součástí byla expozice ve společenské místnosti nového učňovského domova, zaměřená na nábor učňů.
1972
Dnem 1. 1. 1972 přechází učiliště po přímé řízení podnikového ředitelství. Dne 1. 2. 1972 byl do funkce vedoucího OU jmenován soudruh Vladimír Rolf. Odborné učiliště Tiba se stalo pořadatelem celorezortního přeboru ve sjezdovém lyžování, který se uskutečnil v Jánských Lázních. Děvčata OU Tiba vyhrála putovní pohár MP ČSR. Ve dnech 23. a 24. 5. 1972 se stalo OU Tiba pořadatelem finále her ministerstva průmyslu v házené dívek, děvčata OU se umístila na 2. místě.
Dne 14. 6. 1972 se konala na domově mládeže OU Tiba porada pracovníků učňovských zařízení bavlnářského průmyslu. OU Tiba navštívili delegace tří příslušníků z Iránu a jednoho ze Sudánu. V červenci 1972 se uskutečnil výměnný zájezd 19 učňů OU Tiba do závodu VEB GREIZ v NDR v rámci Družby. Dne 7. 12. 1972 navštívila odborné učiliště delegace z SSSR.
Výstava KTL-součástí byla náborová expozice ve společenské místnosti učňovského domova a to ve dnech 1. až 16. 7. 1972.
1973
OU Tiba bylo pořadatelem celostátního přeboru učňovského dorostu ministerstva průmyslu ČSR ve sjezdovém lyžování ve dnech 16. až 19. ledna 1973 v Jánských Lázních.
V únoru 1973 byla provedena ministerstvem průmyslu ČSR hloubková prověrka učiliště pod vedením soudruha Crhy z MP ČSR.
Dne 26. dubna 1973 se v OU Tiba pořádalo II. Kolo učňovské akademie Generálního ředitelství bavlnářského průmyslu. OU navštívila delegace komsomolců z Černigovské oblasti SSSR.
Na závodě Tiba Strž se uskutečnil I. Ročník soutěže znalostí a vědomostí úpravářek a barvířů, která se stala tradicí.
Ve výstavní síni Staré radnice ve Dvoře Králové n. L. uspořádalo OU Tiba první výstavu učňovských prací Generálního ředitelství bavlnářského průmyslu a to ve dnech 22. až 26. 10. 1973.
1974
Ve dnech 22. až 25. ledna 1974 uspořádalo OU Tiba Celostátní přebor učňovského dorostu MP ČSR ve sjezdovém lyžování v Jánských Lázních. V květnu 1974 byla na domově mládeže uskutečněna výstava prací učňů.
Byla navázána družba mezi Textilním učilištěm 26 GPTU v Rize v Lotyšském SSR a OU Tiba Dvůr Králové n. L. při návštěvě zástupce učiliště v Rize v OU Tiba v čele s ředitelkou učiliště s. Intou Paulou.
1975
Dochází k prvému výměnnému zájezdu učňů mezi textilním učilištěm v Rize a OU Tiba ve Dvoře Králové n. L. v počtu 24 učňů a 4 výchovných pracovníků. Vedoucí OU Tiba s. Vladimír Rolf odchází na zasloužený odpočinek a na jeho místo nastupuje dne 1. 10. 1975 soudruh Rudolf Rejl, dosavadní mistr odborného výcviku ze závodu Tiba Strž.
1976
OU Tiba bylo pověřeno uspořádáním 3. celorezortních přeborů her ministerstva průmyslu ČSR a to v běžeckém lyžování, ve sjezdovém lyžování a branném závodě.
Ve dnech 6. až 7. 5. 1976 se uskutečnila ve společenské místnosti učňovského domova výstava prací učňů, kde vystavovalo 115 učňů svých 183 výrobků.
Uskutečnil se druhý výměnný zájezd učňů mezi Rigou v Lotyšské SSR a Dvorem Králové n. L. v počtu 17 učňů a tří výchovných pracovníků.
Odborné učiliště Tiba získalo poprvé putovní standartu generálního ředitele bavlnářského průmyslu, jako nejlepší učňovské zařízení za školní rok 1975-76.
Uskutečnilo se první slavnostní vyřazení absolventů OU ve velkém sále Hankova domu za účasti zástupců GŘBP, KNC odboru školství, PŘ, MěstNV, ONV a rodičů učňů. Obdobným způsobem rovněž v Hankově domě bylo provedeno uvítání nových učňů.
1977
Ve dnech 12. až 16. 4. 1977 uspořádalo OU Tiba výstavu učňovských prací v kinosále OU na Slovanech (155 exponátů)
V květnu 1977 získalo OU Tiba první místo na třetí oborové výstavě GŘBP učňovských prací ve Varnsdorfu získáním dvou prvních míst a jednoho čestného uznání. V červenci a srpnu 1977 se uskutečnil třetí výměnný zájezd učňů mezi textilním učilištěm 26 GPTU a v Rize a OU Tiba ve Dvoře Králové n. L. v počtu 17 učňů a tří výchovných pracovníků.
OU Tiba uspořádal druhé slavnostní vyřazení absolventů OU a uvítání nových učňů ve velkém sále Hankova domu.
1978
V únoru 1978 na přeboru MP ČSR ve sjezdovém lyžování v Říčkách získává učeň Ducháč, seřizovač I. ročníku dvě zlaté medaile, učeň Václavík, seřizovač I. Ročníku jednu stříbrnou medaili. Tím se OU Tiba umístilo na I. místě a získalo putovní pohár ministerstva průmyslu ČSR.
V únoru 1978 učňi Ducháč a Václavík representují MP ČSR na IV. zimní olympiádě učňů v Mostě a oba, každý v jiné disciplíně, se umisťují v silné konkurenci na dvanáctém místě.
Ve dnech 10. až 15. dubna 1978 pořádá OU Tiba výstavu učňovských prací s ukázkami prací výchovných pracovníků ve výstavní síni Staré radnice.
Květen 1978 – učiliště pořádá I. branný tábor učňů II. Ročníku.
V roce 1978 bylo již potřetí provedeno slavnostní vyřazení absolventů učňů a přivítání nových učňů ve velkém sále Hankova domu.
V roce 1978 byla dokončena odborná tiskařská dílna a na hřišti u domova mládeže OU byla postavena vzduchovková střelnice a asfaltové hřiště na odbíjenou a volejbal.
Odborné učiliště slaví 10. let od svého založení a 30. let výuky učňů v n p. Tiba.
Jak naši učni bydlí
V roce 1952 mělo učňovské zařízení domov mládeže v Hakenově ulici, kde bylo ubytováno v přízemí i v I. Poschodí 87učňů. Domov mládeže byl bez úředního topení, učni si museli sami topit v kamenech, teplá voda byla jedině na plynový výhřev.
Inventární vybavení bylo staré. Společenská místnost sloužila jednak k přípravě učňů do školy a k společným programům. V letních měsících měli možnost učni hrát na hřišti před domovem mládeže míčové hry. V zimních měsících kurty na odbíjenou byly k dispozici jako ledová plocha pro bruslení.
V roce 1955 se stěhoval domov mládeže na Slovany, kde byla pro nový internát pro učňovskou mládež připravená dvě poschodí. Domov mládeže na Slovanech byl vybaven rovněž starým inventářem, učni si každý rok v podzimních měsících plnili slamníky žitnou slámou v některém JZD v okolí Dvora Králové n. L. V roce 1958byla provedena přestavba oken v celé budově.
V roce 1964 byla prováděna přestavba budov, v přízemí byl zřízen byt pro školníka, byla provedena stavba tělocvičny a společenské místnosti. Bylo postaveno schodiště z přízemí do I. poschodí v předním traktu budovy. V I. poschodí byla postavena společenská místnost, kde se promítali filmy pro učně. U budovy bylo provizorní hřiště na odbíjenou.
Učni zde byli ubytováni až do roku 1968, kdy se přestěhovali do nového čtyřposchoďového domova mládeže v ulici Dr. Zdeňka Nejedlého, kdy bylo také zřízeno odborné učiliště. V budově na Slovanech učni bydleli po šesti až dvanácti na pokoji. V nové budově po třech. Nová budova je velmi dobře vybavena, učni mají k dispozici společenskou místnost, tři televizory, hřiště na odbíjenou před budovou.
Národní podnik Tiba během let zlepšoval pro učně pobyt v domovech mládeže, postupně vybavoval a zdokonaloval ubytovací prostředí. V novém internátě je průměrně ubytováno 160 až 170.
Teoretická výuka
Teoretické vyučování v odborném učilišti n. p. Tiba má dlouholetou tradici a je spolu s odborným výcvikem a mimoškolní výchovou nedílnou součástí přípravou učňů n. p Tiba pro jejich budoucí povolání. Odborné učiliště n. p. Tiba pro jejich budoucí povolání.
Odborné učiliště n. p. Tiba ve Dvoře Králové n. L. zajišťuje teoretickou výuku učňů prakticky všech textilních a přidružených učebních oborů pro svůj podnik i pro jiné podniky v rámci GŘBP i jiných generálních ředitelství. Učitelé s mnohaletou odbornou a pedagogickou praxi předávají učňům znalosti, potřebné pro jejich kvalifikaci a doplnění praktických dovedností, získaných odbornou praxí. Zásadou výchovy učňů v OU n. p. Tiba je důsledné spojení teorie s praxí, kterým prolíná všestranně ideově politické působení v duchu komunistické výchovy socialistického člověka.
Prospěchové výsledky za celé desetiletí trvaní školy odborného učiliště jsou velmi dobré, neprospívajících žáků je mizivé procento, řada učňů studuje s vyznamenáním. Prospěchové slabším žákům je věnována individuální péče. Dobří žáci mají možnost pokračovat ve studiu na odborných textilních školách a někteří pak i na vysokých školách.
Vybavení školy je na dobré úrovni s řadou učebních pomůcek a dvěma odbornými učebnami. Velká péče je věnována modernizaci výuky. Pro všechny vyučovací předměty jsou k dispozici učebnice. Odbornou výuku doplňují vhodně volené exkurze do závodů, vybavených moderní technikou. Modernizace strojního vybavení i nová technologie se stávají součástí výuky dle učebních osnov. Na tomto úseku pracují předmětové komise, složené z odborných učitelů, mistrů, techniků ze závodů a pracovníků výzkumu.
Součástí teoretické výuky je i branná výchova a letní a zimní branná cvičení, spojená se soutěžemi učňů v branných prvcích.
Bohatá nástěnková, rozhlasová a propagační činnost je výsledkem vlastní práce učňů pod vedením svých učitelů. Výuka občanské nauky je doplňována účastí učňů na besedách, filmových představeních, přednáškách a oslavách u příležitosti významných politických a společenských událostí a výročí. Učni jsou tak v přímém styku se životem a událostmi v naší socialistické společnosti i ve světě.
Učitelé se angažují svou mimoškolní prací ve společenských i politických organizacích. Zvyšují svou odbornost i politickou úroveň každoročním absolvováním ideově politického školení, účastí v seminářích KPÚ a soustavným stykem s praxí. Vedou i některé polytechnické kroužku učňů. Své znalosti a zkušenosti využívají při spolupráci s n. p. Komenium. Výzkumným ústavem odborného školství, podnikem, GŘBP i ministerstvem průmyslu ČSR, podílejí se na tvorbě učeních osnov, učebnic, učebních pomůcek a úkolech spojených s tvorbou nově koncipovaných učebních oborů v rámci přestavby československého školství. Podílejí se i na celoresortním řízení sportovních a branných soutěží učňů. Všichni učitelé jsou členy ZO SČSP, kterou sami založili a do níž získávají i členy z řad učňů. Založili i vlastní ZO ROH se závodním důvěrníkem. Mimořádná péče je věnována přípravě vybraných učňů jako budoucích kandidátů členství v KSČ.
Organizace SSM učňů OU n. p. Tiba je členěna podle jednotlivých třid a úzce spolupracuje s učiteli, kteří mají nad jejich organizační činností patronát a pomáhají též při uskutečňování akcí Zenit, Reflektor, STTM i při celé řadě akcí kulturních, sportovních, zábavních i úspěšně uskutečňovaná družba našich učňů s učni GPTU v Rize ve formě výměnných zájezdů.
Pozornost a péče je věnována i tělesné výchově a sportovní činnosti učňů. Lyžařských, výchovně-výcvikových zájezdů se každoročně zúčastňují všichni učni 1. ročníků. Většina učitelů je lyžařskými instruktory. Všichni učni procházejí tělovýchovnými prověrkami, plní Odznak zdatnosti. Odznak 100 jarních km, účastní se učilištních přeborů v řadě sportovních přeborech učňů ministerstva průmyslu ČSR, kde vždy patři mezi přední učňovská zařízení s dobrým umístěním v soutěži o putovní pohár ministra průmyslu ČSR. Tradiční sportovní akcí je přebor odborného učiliště v přespolním běhu „Kolem Slovan“ u příležitosti výročí VŘSR. Naši učni se ve skladbách učňovského dorostu zúčastnili všech dosud konaných Spartakiád.
Každoroční účast učňů na zemědělských brigádách spolu s dobrou organizací ve škole i v JZD Třebihošť přináší velmi dobré pracovní i výchovní výsledky k několikaleté vzájemné spokojenosti obou partnerů. Naši učni patří každoročně k nejlepším v okrese a byli mnohokrát kladně vyhodnoceni.
Celá vzdělávací a výchovná činnost je součásti socialistické soutěže učňů a splnění jejich podmínek, které nejsou nejlehčí, je korunováno zlatým nebo stříbrným odznakem „Vzorný učeň“, které nejlepší učni získávají.
Úsek teoretické výuky OU n. p. Tiba je po všech stránkách připraven splnit i v budoucnu veškeré úkoly dané přestavbou učňovského školství a zajistit výuku všech typů učebních i studijních oborů.
Učební obory – teoretická výuka
31-43-2: přadlena – dvouletý učební obor,
31-46-2: tkadlena – dvouletý učební obor,
31-59-2: seřizovač textilních strojů – tříletý učební obor,
31-62-2: barvíř(ka) – tříletý učební obor,
31-63-2: opravář(ka) – textilií – dvouletý učební obor,
31-65-2: tiskař(ka) tkanin – tiskař(ka) tkanin – tříletý učební obor,
31-67-2: strojní tiskař tkanin a pletenin – tříletý učební obor,
31-68-2: rytec (rytkyně) tiskacích a razících válců – tříletý učební obor,
24-22-2: strojní zámečník – tříletý učební obor.
Od školního roku 1978/79 se budou postupně zavádět nově koncipované učební obory:
- textilní chemik s odborným zaměřením pro úpravu textilií, barvení textilií, potiskování textilií a specializacemi šablonář a kreslič.
- obráběč kovů.
V roce 1978 zahájila výuku střední škola pro pracující ve studijních směrech textilní průmysl (pro vyučení přadlák, tkadlec, seřizovač) a průmyslová chemie (pro vyučené – zušlechťovací obory).
Přehled výsledků vzdělávací činnosti školy našeho OU
Školní
rok |
Počet
tříd |
Počet
žáků |
Počet žáků s vyznamenáním |
Celkový průměr |
Celkem absolventů |
1968/69 |
15 |
324 |
24 |
2,46 |
172 |
1969/70 |
12 |
250 |
25 |
2,25 |
121 |
1970/71 |
11 |
240 |
25 |
2,43 |
81 |
1971/72 |
10 |
248 |
26 |
2,34 |
108 |
1972/73 |
10 |
229 |
28 |
2,30 |
96 |
1973/74 |
11 |
234 |
15 |
2,35 |
107 |
1974/75 |
9 |
206 |
21 |
2,20 |
82 |
1975/76 |
10 |
228 |
23 |
2,27 |
89 |
1976/77 |
10 |
224 |
37 |
2,20 |
111 |
1977/78 |
10 |
228 |
38 |
2,22 |
94 (pololetí) |
|
|
|
|
|
1061 |
Současný stav v odborném výcviku
V současné době má odborné učiliště n. p. Tiba celkem šest základních pracovišť na pěti závodech ve Dvoře Králové n. L.
Výuka probíhá na závodě 19 Strž pod vedením mistrové odborné výchovy soudružky Marie Hynkové a jsou zde umístěny úpravářky pro závod Strž, Vorlech, Červený Kostele, Podhůří, Verdek a cizí národní podniky a dále výuka oboru barvíř.
Další je pracoviště na závodě Pod nádražím, kde pod vedením soudružky Ludmily Kirschové probíhá výuka tkadlen a seřizovačů pro závod Pod nádražím.
Na závodě Vorlech má odborné učiliště umístěny v provoze pletárny tkadleny – pletařky a seřizovače pro vlastní závod a ostatní závody národního podniku Tiba. Zde za výuku zodpovídá soudružka Ludmila Patková.
Tkadleny a seřizovači pro cizí národní podniky spolu s ostatními učni pro závody n. p. Tiba a závod Zálabí máme umístěny v provoze tkalcovny, kde pod vedením mistra odborného výcviku soudruha Vlastimila Tomíčka pobíhá odborný výcvik.
Zároveň na tomto závodě, ale v provoze úpravny, tiskárny a rytebny probíhá výuka úpravářek, tiskařů
a rytců tiskacích a razících válců pod vedením soudruha Jaroslava Strejčka.
Na závodě Slovany mají své pracoviště soudruzi Jaroslav Stolín a Miloslav Tomáš, kteří zde připravují budoucí zámečníky a soustružníky pro národní podnik Tiba a řadu dalších cizích národních podniků. Odborné učiliště má svá odloučená pracoviště na závodě Pecka, Kocbeře, Verdek a Vorlech v provoze šablonárny.
Odborný výcvik probíhá a je řízen prostřednictvím vrchního mistra soudruha Josefa Šmída, který spolu s ostatními sedmi mistry je zaměstnancem odborného učiliště n. p. Tiba, a za vydatné pomoci a úzké spolupráce pracovníků pověřených výukou učňů na odloučených pracovištích n. p. Tiba a učňovského střediska závodu 01 Mostek.
Všichni tito pracovníci spolu se zástupci vedení odborného učiliště a s SRPOU jsou členy poradního sboru a zúčastňují se pravidelně jedenkrát měsíčně porad mistrů na odborném učilišti. Porady se konají pravidelně poslední týden v měsíci a jejich programem je problematika odborného výcviku, jeho upřesnění, sjednocení a řeší se zde výchovné a výukové problémy, neboť těmto poradám vždy předcházejí pedagogické trojky, které probíhají pod vedením mistrů odborného výcviku.
Výuka odborného výcviku je velice rozmanitá a co do složení obtížná, neboť vedle šesti základních pracovišť a čtyř odloučených možno říci specializovaných má odborné učiliště učně umístěny na dalších čtrnácti místech. V letošním školním roce jsou v odborném učilišti učni z 19 závodů národního podniku Tiba a učni z dvaceti dvou národních podniků z celé republiky.
Tato rozmanitost je způsobena jednak tím, že učni tříletých učebních oborů v období odborného rozvoje odcházejí na mateřské závody a za jejich další výuku plně zodpovídáme a dále některé učební obory učíme celostátně. Tuto problematiku řešíme pomocí písemného styku a vzájemných návštěv – hospitací. K tomuto účelu je vypracován plán celoročních kontrol, jehož obsahem je plnění učebních osnov, mzdy učňů a absolventů, jejich zařízení, OBP a protipožární předpisy, chování, vystupování učňů, jejich vztah k oboru, socialistickému vlastnictví atd.
Hospitace – kontroly jsou prováděny diferencovaně, dle jednotlivých pracovišť a ročníků a jsou součástí podnikové kontroly. V loňském roce bylo provedeno 31 kontrol na jednotlivých pracovištích učňů. Z periodických kontrol bylo přijato 60 návrhů na opatření, z toho 49 jich bylo realizováno v průběhu školního roku a zbývajících 11 zůstalo k řešení, neboť se jednalo o akce většího dlouhodobého rázu, nebo investičního charakteru. Zápisy společně s návrhy na opatření obdrželi kromě zodpovědných pedagogických pracovníků ředitelé příslušných závodů, náměstek KPP n. p. Tiba a vedoucí oddělení podnikové kontroly n. p Tiba.
Hospitace jsou prováděny za účastí vedoucího odborného učiliště a jednotlivých mistrů odborného výcviku a slouží především k výměně zkušeností, zdokonalení systému řízení odborného výcviku, sjednocení evidence, která je zavedena dle směrnic MŠK a jejichž obsahem je deník, evidence odborného výcviku ve III. ročníku, přeřazovaný plán, jeho sledování a plnění skutečností. Záznamy o bezpečnosti apod.
Jednotliví mistři se podílejí jednak na ekonomických kontrolách, ke kterým jsou dle celoročního plánu přizváni a dále mají své celoroční plány hospitací pro školu a domov mládeže. Na pracovišti zajišťují v každém měsíci školení pro učně na téma „Úloha ROH, SSM, socialistická soutěž, mzdové předpisy, nové formy práce, zlepšovací návrhy, nová technika na závodě, BSP
atd.“. Školení je zajišťováno prostřednictvím závodní školy práce, nebo mistra odborného výcviku.
V odborném učilišti se staly již tradicí každoroční soutěže zručnosti a dovednosti v oboru (úpravářka, tkadlena).
Svým působením a pomocí při vyhledávání námětů se podílí na výrobcích, které učni zhotovují v době mimoškolní a mimopracovní činnosti pro výstavu učňovských prací, která probíhá každoročně jako součást učňovské akademie.
Vyvrcholením celoroční práce mistrů odborného výcviku jsou závěrečné učňovské zkoušky, především praktická část, kterou plně zajišťují na pracovištích v průměru každoročně pro 120 učňů.
Podílejí se na písemných zkouškách ve škole odborného učiliště, z řad mistrů jsou jmenováni zástupci předsedů zkušebních komisí a členové jednotlivých komisí. Vedle odborné profese se na mistrech vyžaduje politická a veřejná angažovanost a osobní příkladovost pro učně. Se stoupající náročností na učně stoupají také nároky na výchovné pracovníky, tedy i na mistry. Jestliže v minulosti bylo požadováno na splnění kvalifikace SO, pak v současné době je nárokováno a v blízké budoucnosti vyžadováno, vyučen v oboru, ÚSO a studium DPS na Pedagogické fakultě. V tomto směru naši mistři nestojí stranou, v současné době studují na pedagogické fakultě z celkového počtu osmi mistrů čtyři.
Toto vše souvisí s přestavbou učňovského školství, která se plně dotýká našeho odborného učiliště a úseku odborného výcviku. Dochází zde k řadě změn, došlo k vypracování nové soustavy oborů přípravy mládeže na dělnická povolání. Pro příště jsou zavedeny dvouleté učební obory pro mládež, která dosud po ukončení povinné školní docházky vstupovala přímo do pracovního poměru, nebo nesplňovala požadavek úplného základního vzdělání – tříleté učební obory poskytující základní dělnickou kvalifikaci; střední vzdělání – čtyřleté učební obory s maturitou poskytující základní dělnickou kvalifikaci a úplné střední vzdělání.
Podle schváleného návrhu dalšího rozvoje čs. Výchovně vzdělávací soustavy dojde v učebních plánech a učebních osnovách k přesunu teoretického vyučování směrem k počátku přípravy, při čemž praktická složka přípravy se objemově zvyšuje ke konci učební doby. Znamená to tedy, že ve všech učebních oborech se v 1. ročníku vyučuje odborný výcvik pouze jen jeden den v týdnu v počtu šesti vyučovacích hodin. Ve druhém a třetím ročníku některých učebních oborů, dva, max. dva a půl dne odborného výcviku a to podle typu učebního plánu. Ve tříletých učebních oborech pak dochází ke změně ukončení a doby konání závěrečné učňovské zkoušky. Tříleté učební obory budou ukončeny vždy koncem kalendářního roku. To znamená, že ve třetím ročníku se od září do prosince dále vyučuje, při čemž veškerá doba se věnuje odbornému výcviku v počtu osmi hodin.
Celá etapa rozvoje výchovně vzdělávací soustavy byla rozdělena na dvě období a to na dobu ověřovací v létech 1973‑76 a období realizace jednotlivých oborů přípravy mládeže, která se uskuteční celostátně v pěti etapách v létech 1977‑82.
Našeho odborného učiliště se jednotlivé etapy dotýkají následovně:
- Etapa školní rok 1977-78
- Je vyhlášen nový čtyřletý učební obor s maturitou – mechanik seřizovač, který se našeho OU netýká.
- etapa školní rok 1978-79
Bude vyhlášen nový tříletý učební obor textilní chemik s odborným zaměřením pro barvení, úpravu a potiskování textilií se specializací ve třetím ročníku šablonář a kreslič. Tento učební obor úpravářka textilií, barvíř a učební obor strojní a filmový tiskař. Dále v této etapě zaniká soustružník kovů a frézař, který je nahrazen tříletým učebním oborem obráběč kovů.
III. etapa školní rok 1979-80
Zaniká dosud dvouletý učební obor tkadlec a přadlák a vzniká nový tříletý učební obor přadlák pro zpracování vláken v textilní polotovary a tkadlec plošných textilií.
V této etapě začneme s výukou podle nově koncipovaných osnov učebních oborů rytec kovů – rytí tiskacích a razících válců.
- a V. etapa se nás plně nedotýká.
Dvouleté učební obory (dosud odborné zaměření pro zaškolení) budou vyhlášeny po povinné školní docházky do 16 let věku, tj. od školního roku 1984-85.
Další rozvoj výchovně vzdělávací soustavy oproti dosavadnímu stavu představuje soustředění převážné většiny mládeže pro přípravu pro dělnická povolání do jediného typu výchovně vzdělávacího zařízení, tj. středního odborného učiliště, které má být vyhlášeno. Bude to vyžadovat mnoho dalších změn a zvětšení nároku na výchovné pracovníky, tedy i na mistry odborného výcviku.
Výuka zušlechťovačů a rytců
Po roce 1945 byla prováděna výuka učňů rytců tiskacích válců individuálně, jeden až dva učni ročně. Teoretická výuka byla společně se zámečníky, později s tiskaři tkanin. Teprve v roce 1967 začala skupinová výuka, kdy bylo do učebního poměru přijato jedenáct učňů, z toho tři pro národní podnik Velveta.
Ve školním roce 1976-77 nastoupila další skupina jedenácti učňů. Samostatná výuka technologie, odborná výchova je soustředěna v ústřední rytebně pod vedením vedoucího rytebny soudruha Jaroslava Vavřiny a dalších instruktorů.
S výukou učebního oboru tiskař tkanin bylo na závodě Zálabí započato v roce 1949. Do tehdy ještě dvouletého učebního oboru bylo přijato 5 chlapců. V dalších létech se počet učňů zvyšoval a to i děvčata pro závod Tiba Josefův Důl a pro další národní podniky. Péče a starost o učně byla svěřena mistru oddělení a nejlepším tiskařům.
Do učebního oboru úpravářka textilií nastoupilo poprvé v roce 1962 na závodě 22 děvčat. Z tohoto počtu jich 12 bylo pro závod Tiba Josefův Důl.
Do funkce mistra odborného výcviku byl jmenován soudruh Václav Hrach, který zodpovídal za odbornou výchovu a bezpečnosti učňů zušlechťovačů. Po něm vykonávali tuto funkci Vilém Smrček a Ladislav Španiel, kterého po odchodu do důchodu vystřídal soudruh Jaroslav Strejček, který tuto funkci zastává dosud.
Učňovská dílna v tkalcovně na Zálabí
Je tomu již téměř 20 let od doby, kdy byla v září 1958 zřízena v tkalcovně Tiby Zálabí učňovská dílna pro odborný výcvik tkadlen a v roce 1959 došlo k jejímu rozšíření o tříletý učební obor seřizovač textilních strojů.
Za toto období se na závodě Zálabí vyučilo více jak 310 tkadlen a seřizovačů. Mnozí z nich dosahují dnes na závodech vynikajících pracovních výsledků. V tomto krátkém zamyšlení není možno jmenovat celou řadu bývalých učnic a učňů, kteří se dnes podílejí na dobré práci našich tkalcoven a proto jmenuji jen několik z těch, kteří zůstali v tkalcovně Tiby Zálabí i po vyučení a soustavně překračují stanovené výrobní úkoly. Jsou to tkadleny ss. Nedomlelová, Vimrová, Jeníčková, Štefanová, Vondroušová, Beranová a řada dalších z té nejmladší generace.
Ze seřizovačů pak ss. Janeček Jan a Jaroslav, Malíř, Popovič, Rudel, Hetfleiš, Nedomlel, Zdražil a Hošek.
I na dalších závodech národního podniku pracuje velký počet vyučených z našeho závodu.
Počátky činnosti učňovské dílny nebyly nikterak lehké. V letech 1958 – 1964 se vyučoval obor tkadlena jako jednoletý. V té době bylo nutno zajistit odborný výcvik ve skutečnosti v pěti měsících výuky a to bylo velmi náročné jak pro učnice samé, tak i na organizaci výuky. Příkladně na období odborného rozvoje zbývaly jen necelé 2 měsíce. Navíc nebyly zkušenosti ani potřebné kádry instruktorek a instruktorů. Přes všechny tyto potíže se plány výuky dařilo plnit a mladé tkadleny i seřizovače připravit na jejich budoucí povolání.
Od roku 1964 se začal vyučovat obor tkadlena jako dvouletý. V této době pro nedostatek kapacity byla postupně zřizována učňovská střediska na závodě Beroun, Lázně Bělohrad, Jaroměř a učňovská dílna na závodě Tiba Pod nádražím. I v tomto období bylo mnoho problémů, jak se zajišťováním strojního zařízení pro výuku, tak i překonáváním názorů části pracovníků, že na obor tkadlena není třeba výuky, ale stačí zaučení. Byly to však snahy rychle získat pracovnice do výroby. Teprve dosahované výsledky v pozdějších letech přesvědčivě dokazují, že nastoupená cesta byla správná.
Touto cestou bych chtěl poděkovat i desítkám instruktorek a instruktorů z řad našich pracovníků, kteří mají velikou zásluhu na výchově naší mladé generace. Jejich jejích jména se neobjevují na žádných vývěskách, jsou zaznamenávána jen v denících odborné výchovy, ale i bez jejich poctivé mravenčí práce a pochopení pro potřeby mladé generace by nebylo ani současných výsledků.
Josef Tomášek
vedoucí tkalcovny závodu Zálabí
Jak jsme získávali učně
Po zrušení pracovních záloh v roce 1953 tehdejší vedení závodu Tiba Pod nádražím – ředitel s. Vopršálek pověřil s. Jerijeho funkcí náborového pracovníka. Dobrými vztahy s ONV Trutnov, Nymburk, Kolín, Hradec Králové a Pardubice se nám podařila první návštěva škol na těchto okresech. Z počátku prvním zkušebním okresem byl okres Hodonín, kam jsme jeli se s. Hanušem ze závodu Zálabí, s. Patzákem a s. Rolfem z podnikového ředitelství.
Tehdy se po provedené přednášce o národním podniku Tiba přihlásilo 14 děvčat. Nevěděly vůbec nic o výrobě textilu, také ubytování nebylo tak krásné a moderní jako dnes. Z těchto děvčat se vyučilo 13, zůstaly 3, které se ve Dvoře provdaly a našly zde nový domov. Pracovaly v závodě až do provdání a později zde jako brigádnice. V příštím období byl nábor pro závod ztížen tím, že náboráři z jiných závodů ve městě navštěvovali též školy v okrese Trutnov, dle vydaných seznamů. Závod se tedy zaměřil na okresy jiné, a sice Hradec Králové a Pardubice, kde se postupně vytvořily velmi dobré kontakty jak přímo s pracovníky ONV, tak vedením škol. V roce 1969 uspořádal ONV Pardubice zájezd a exkurzi pro ředitele ZDŠ z Pardubicka do Dvora Králové a do závodů Tiba.
Každým rokem závod získával nejméně 15 učnic na obor tkadlena a 2 až 6 učňů seřizovačů. Práce byla velmi usnadněna, když n. p. Tiba vybudoval nový Domov mládeže s pěkným ubytováním pro učně a s bohatou zájmovou činností. Velká většina učnic se během pobytu na Domově mládeže naučila velmi dobře šít v kroužku šití, který měl velmi dobré vedení.
Přesto, že některé vyučené učnice ze závodu odcházely, našly dobré uplatnění v jiných povoláních, rády by se ještě dnes vrátily do míst, kde začínaly a kde si během učební doby získaly potřebné vědomosti.
Nábor pro textilní průmysl je v nynější době velmi ztížen. Během doby se vytvořilo mnoho jiných učebních oborů, některé zakončené maturitou, takže nábor se velmi těžce plní. Na Slovensku rostou nové textilní závody, děvčata, která se zde vyučila, najdou zaměstnání v místě svého trvalého bydliště. Jsou to moderní závody, kde mají vyučené tkadleny dobré podmínky.
Družba našich a sovětských učňů
Družba mezi textilním učilištěm GPTU 26 v Rize Lotyšské SSR a odborným učilištěm bavlnářského průmyslu národního podniku Tiba ve Dvoře Králové nad Labem, byla uzavřena v roce 1974 a to ve Dvoře Králové n. L., kam se dostavila ředitelka učiliště z Rigy s. Inta Paula spolu s dalšími výchovnými pracovníky.
Byla uzavřena písemná smlouva mezi oběma učilišti a to tak, že každý rok bude docházet k oboustranné výměně 20 učňů a tří výchovných pracovníků z každého úseku, tj. mistr, vychovatel, učitel. Pobyt učňů bude probíhat v délce čtrnácti dnů. Podle pokynů ministerstva školství bude vždy polovina pobytu věnována provozní praxi, exkurzím do textilních závodů a výměně zkušeností. Druhá část se věnuje kultuře, sportu a poznávání krás partnerské země. Cílem této vzájemné výměny je prohloubení odborných znalostí učňů, rozšíření a upevnění vztahů mezi mládeží národů ČSSR a SSSR, seznámení mládeže s výsledky budování socialismu.
Pro každý výměnný zájezd zpracují vždy předem obě učiliště přesný program a seznámí s ním partnerskou stranu. Partneři z Lotyšska zorganizují pro naše učně několikadenní pobyt v Leningradě s poznáním historických a kulturních památek Leningradu a okolí, s návštěvou divadel, koncertů a sportovních akcí. Převážná část pobytu bude v hlavním městě Lotyšské SSR – Rize, kde se uskuteční provozní praxe v textilních závodech, návštěva kulturních programů a jednodenní výlet lodí do Estonska.
V průběhu návštěvy u nás bude v délce jedné poloviny pobytu probíhat výrobní praxe v textilních závodech ve Dvoře králové n. L. Umožníme našim hostům exkurze do dalších textilních závodů, cizích národních podniků jako na příklad n. p. Juta, Veba apod. Navštívíme s našimi hosty u nás tradiční výrobu vánočních ozdob, brusírny skla apod. V době, kdy hosté se budou seznamovat s kulturními a historickými památkami našeho kraje, jim bude do programu zařazena návštěva Karlových Varů a několikadenní pobyt v Praze.
Vysílající organizace zaplatí jízdné ze svého státu a zpět. Přijímající strany zabezpečí bezplatné stravování, ubytování a návštěvu všech kulturních programů. Učňům a dospělým bude poskytnuto kapesné.
V roce 1975 se uskutečnil první výměnný bezdevizový pobyt učňů a výchovných pracovníků mezi oběma učilišti.
V tomto roce vzhledem ke konání celostátní spartakiády byl na žádost partnera ze SSSR povolen zvýšený počet účastníků na 24 učňů a 4 vedoucí. Hosté pobývali u nás v době od 18. 6. do 2. 7. 1975. Naše skupina ve stejném početním složení odjížděla vlakem do SSSR – Rigy na dobu od 1. 8. do 16. 8. Během pobytu skupina navštívila historické památky města Vilna, Leningradu a Rigy.
V následujícím roce 1976 se bezdevizového výměnného zájezdu zúčastňuje skupina ve složení 17 učňů a tří vedoucích. Termín pobytu byl stanoven pro naši stranu v době od 5. 7. do 19. 7. Účastníci zájezdu podnikli cestu letecky do Leningradu a odtud po krátkém několikadenním pobytu odcestovali vlakem do Rigy. Skupina z Rigy byla našimi hosty v době od 26. 7. do 9. 8. 1976, kdy odjížděla vlakem z Prahy zpět do vlasti.
V roce 1977 se uskutečnil již třetí bezdevizový výměnný zájezd pro 17 učňů a 3 vedoucí. Cesta byla letecky do Leningradu po týdenním pobytu autobusem do Rigy. Termín pro naši skupinu by dohodnut na 6. 7. – 27. 7. 1977. Návrat do vlasti byl společný, vlakem přes Minsk, Brest, Waršavu do Hradce Králové. Skupina našich navštívila během svého pobytu kulturní památky východních Čech, západočeské lázně s třídenním pobytem v Karlových Varech a historické památky našeho hlavního města Prahy. Kulturní část programu byla proložena z jedené poloviny pracovní částí, během které hosté navštívili pracoviště našich učňů v závodech n. p. Tiba a řadu cizích n. p. a to s rozmanitým výrobním programem. Hosté ze SSSR – Rigy odjížděli zpět do vlasti 15. 18. 1977 vlakem z Prahy.
O všech třech bezdevizových výměnných zájezdech je možné říci, splnily předem vytčený cíl a hlavní myšlenkou a poslání, pro které se uskutečnily. Vzájemné návštěvy prohloubily pouta přátelství mezi výchovnými pracovníky obou učilišť, vedly k hlubšímu poznání obou národů. Značný význam měla pro učně samé, pro přiblížení cílů budování komunismu v obou státech i k vzájemnému poznání. Umožnily poznat neformální stránku a způsob výuky a života ve škole, na pracovišti a uzavření přátelských vztahů mezi lidmi obou národů.
Branná činnost
V mimoškolním a mimopracovní výchově učňů
Branná výchova má v učňovském zařízení n. p. Tiba dlouholetou dobrou tradici, která započala založením základní organizace Svazarmu v roce 1952.
Každý školní rok byla a je věnována branné výchově učňů mimořádná pozornost. Byly ustaveny branné kroužky a to podle zájmu učňů. Dlouholetou tradici mají branné kroužky parašutistických a střelecký, a pozdější době kroužek motoristický, ve kterém učni mohou získat průkaz k řízení malolitrážných motocyklů.
V rámci organizace Svazarmu a vedení učňovského zařízení byla uskutečňována branná cvičení, Sokolovský závod branné zdatnosti, Dukelský závod branné zdatnosti, letní branné tábory, branné víceboje, střelecké soutěže, orientační závody a v posledních letech branné závody v rámci her MP ČSR.
V zájmových kroužcích bylo a je průměrně zapojeno v každém kroužku 18 až 25 učňů. Parašutistický kroužek vedli a stále vedou přední parašutisté s bohatými teoretickými i praktickými znalostmi.
Parašutistický kroužek měl řadu mimořádných akcií, tak jako např. v roce 1973, kdy natáčela československá televize seskoky s padákem učňů v rámci paravýcviku.
Další akce byly seskoky parašutistů v rámci pietních vzpomínek na umučené vězně v době války v Choustníkově Hradišti v roce 1972, při příležitosti srazů mládeže – svazarmovců v Bílé Třemešné, při družstevním dnu v Trutnově, Na bojišti, další seskoky pro veřejnost při dětském dnu ve Dvoře Králové n. L. na letišti a k různým jiným událostem.
Parašutistický kroužek velmi aktivně přispíval k politické a branné výchově dělnické mládeže a jeho kladné výsledky při náročnosti výcviku se projevily a projevují v charakterových vlastnostech mladých lidí. Tento náročný kroužek vyžaduje pro přijetí povolení rodičů nebo zákonných zástupců, lékařské vysvědčení a velmi dobré výsledky ve výuce v učňovském zařízení. V rámci para-výcviku byly promítány pro všechny učně branné filmy, názorné přednášky, besedy s brannou tématikou. Ve spolupráci s OV Svazarmu v létech 1953 – 1967 byla prováděna branná cvičení v terénu, přesuny jednotek, výcvik družstva, čety, praporu, partyzánského boje, orientace v terénu (azimut), ošetření raněného, obvazová technika. Těchto branných cvičení se zúčastňovali a zúčastňují všichni učni a výchovní pracovníci.
Střelecký kroužek má rovněž bohatou a dlouholetou úspěšnou činnost mezi učňovskou mládeží. Členové kroužku provádějí teoretickou přípravu, praktickou střelbu ze vzduchovek a malorážek. Vedoucí kroužku byli: soudruzi Jaroslav Hulík, Pavel Kréhn, František Čermák, Jiří Rejl, Josef Šourek, Jaroslav Strejček a další instruktoři. Členové střeleckého kroužku za léta trvání se zúčastňovali řady akcí, soutěží, přeborů, závodů, branných vícebojů a vždy se umísťovali na předních místech a dobře reprezentovali učňovské zařízení národního podniku Tiba.
V rámci branné přípravy učňů jsou prováděny různé politicko výchovné přednášky a besedy k mezinárodním a vnitropolitickým událostem, které mají výchovný význam při posilování socialistického uvědomění učňovské mládeže.
V dřívějších dobách existoval i kroužek vodácký, radistický a jezdecký.
Základní organizace Svazarmu z řad učňovské mládeže má průměrně 25 – 50 členů každý školní rok. Jsou prováděny pravidelné výborové a členské schůze a zajišťovány veškeré akce pořádané OV Svazarmu a MV Svazarmu, na kterých se podílejí učni. Branná činnost v učňovském zařízení n. p. Tiba měla a má přední postavení v rámci ročních výchovných plánů.
Umístění školy
V letech 1948 – 1956 byla ZUŠ Tiba v budově dnešního Domova mládeže, od roku 1956 do roku 1958 v budově internátu na Slovanech, v letech 1958 – 1968 v UŠ Dvůr n. L. a od roku 1968 je OU Tiba na Slovanech ve 3. poschodí.
O práci šicího kroužku
Mezi zájmové kroužky s dlouholetou tradicí v učňovském zařízení n. p. Tiba patří kroužek šití, který byl založen v roce 1957 a vedoucí tohoto kroužku od založení byla soudružka Božena Antošová až do roku 1976, od roku 1977 vede kroužek soudružka Božena Mottlová.
Učnice v každém novém školním roce projevovaly o tento kroužek největší zájem a průměrně se přihlašovalo do tohoto kroužku 60 až 80 učnic. Dívky, které pravidelně navštěvují během své učební doby kroužek šití, dostaly a dostávají základy k šití, které mohou zdárně použít jednak pro ušití vlastních modelů a pro pozdější potřebu v domácnosti. Dívky, které měly a mají předpoklady k ušití representativních modelů, jsou vybírány pro módní přehlídky, které mají dlouholetou velmi dobrou tradici. Pod vedením vedoucí kroužku si mnohé učnice ušily pěkné a vkusné modely, které si i mnohé navrhly samy. Šijí ze svých materiálů i dodaných odborným učilištěm.
Počátkem každého nového školního roku po náboru do šicího kroužku jsou vybrané učnice pro módní přehlídky organizačně rozděleny tak, aby již v druhé polovině roku mohly provádět přehlídky. Při organizování šicího kroužku a módních přehlídek spolupracuje vychovatelka soudružka Eva Vinšálková s vedoucí kroužku. Módní přehlídky jsou každý školní rok prováděny při různých příležitostech, např. při oslavách MDŽ, náboru učňů ve školách, výstavě MP ČSR v Pardubicích, výstavě OU n. p. Tiba ve Dvoře Králové n. L., výstavě STTM ve Skutčí, v rámci OV SSM v Trutnově, při různých oslavách pořádaných pro důchodce v jednotlivých závodech n. p. Tiba, na zámku ve Frýdlantě v Čechách, ve vojenských posádkách a na schůzích členských a odborových, LUT v rámci n. p. Tiba.
Každým rokem bylo průměrně 10 – 12 módních přehlídek, kde bylo předvedeno 30 – 40 slušivých modelů. Módní přehlídky jsou ukázkou dobré práce šicího kroužku, výsledky jakostních a vkusných materiálů, vyráběných v n. p. Tiba. Úspěchy módních přehlídek povzbuzují učnice k další tvůrčí práci a vytvářejí pohodu u pěkné prostředí všude tam, kam jsou dívky pozvány k předvedení celé kolekce módních oděvů.
Mimo módních přehlídek jsou kvalitně ušité modely vybrány na výstavy STTM, Zenit v rámci MP ČSR, KV SSM, OV SSM a generálním ředitelstvím Bavlnářského průmyslu v Hradci Králové.
Za dlouhá léta své činnosti kroužek plnil a plní velmi dobře výchovné poslání spojené s polytechnickou výchovou a výukou spojenou s praktickým využitím v běžném životě. Svojí činností propaguje nejen výchovu učnic v učňovském zařízení, ale i celý národní podnik Tiba.
Z naší knihovny
V létech 1961 – 1962 bylo v internátní knihovně něco málo přes 100 svazků a to převážně politické literatury a potom několik výtisků, které byly zapotřebí k plnění Fučíkova odznaku. Protože jsme chtěli vzbudit u mládeže zájem o dobrou četbu, požádali jsme vedení tehdejšího školního závodu o pravidelný příspěvek na zakupování knižních novinek. Vedení školního závodu vyhovělo a mohli jsme kupovat pravidelně knihy za 150 Kč měsíčně. Knihovna se rozrůstala a do roku 1967 bylo v knihovně na 850 svazků. Rovněž se zvyšoval počet vypůjčovaných knih.
Dnes máme v knihovně 1497 svazků a stále je doplňujeme. Půjčujeme i časopisy, které pro domov mládeže odebírají.
O knihy a časopisy je mezi mládeží zájem. Během školního roku si chlapci a dívky vypůjčují kolem 1150 svazků.
Učňovská akademie
Od školního roku 1974/1975 je v Odborném učilišti politické vzděláváni učňů prováděno ve formě politické soutěže učňovské akademie. Příprava na tuto soutěž je prováděna průběžně školením učňů po celý školní rok. Od tohoto školního roku se zúčastňují všichni učni OU základního kola UO a vítězové jednotlivých tříd reprezentují OU na podnikovém kole UA v tříčlenných družstvech a jedním náhradníkem, celkem 32 nejlepších učňů.
Vítězové podnikového kola se zúčastní kola Generálního ředitelství bavlnářského průmyslu.
V roce 1976 14. – 15. května representovali n. p. Tiba učni z OU v soutěži Generálního ředitelství UA v Sebě Tanwald: Kittlerová, Giesselová, Klimeš, Král a umístili se na 3. místě. 23. května 1977 se zúčastnili učni z OU okresního kola UA ve složení Koubek, Culková, Jačová , Litavcová a umístili se na 4. místě.
Ve školním roce 1977‑78 se zúčastnili učňovské akademie všichni učni OU základního kola. Ve dnech 13. – 14. dubna 1978 se zúčastnila podnikového kola 4 družstva I. ročníku a 4 družstva II. ročníku – celkem 32 nejlepších učňů.
Dopisovatelská činnost
Dlouholetou aktivní činnost v učňovském zařízení n. p. Tiba vyvíjel dopisovatelský kroužek pod vedením soudružky Evy Vinšálkové, která vedla učenky k dopisovatelské činnosti, zejména do podnikového časopisu Krkonošské pravdy a dalších deníků a časopisů. Články byly zaměřeny na zájmovou činnost učňů, výsledky a činnost zájmových kroužků, na sportovní přebory všeho druhu, na kulturní činnost, brigádní činnost, svazácké konference, činnost ZO Svazarmu, na socialistickou soutěž učňů, na výchovnou problematiku učňovské mládeže a další akce, které informovaly veřejnost o problematice, práci, výuce a zájmové činnosti a o celkovém životě učňovské mládeže v učňovském středisku n. p. Tiba.
Za léta činnosti kroužku byla napsána řada podnětných článků, které svým obsahem i celkovou úpravou nejen informovaly širokou veřejnost, ale i povzbuzovaly pisatele těchto článků a další učně k redakční činnosti. V dopisovatelské činnosti se pokračuje, i když ne pod hlavičkou dopisovatelského kroužku, stále.
Ze zájmové činnosti učňů
V našem odborném učilišti pracuje velmi úspěšně řada zájmových kroužků. Patří mezi ně na příklad kroužek džezgymnastiky, který začal svou činnost v roce 1976 a navštěvuje jej 50 % učenek. Chtějí nacvičit i baletní vystoupení a představit se ostatním.
Začátkem školního roku 1976/77 začal svou činnost kroužek odbíjené. Učni nacvičovali s velkým nadšením a ještě v témže roce obsadili na krajském přeboru MP ČSR v Ohrazenicích 4. místo. Dívky dosáhly ještě lepšího umístění, když po velmi pěkném zápase obsadily 2. místo za zkušenými soupeřkami z Pardubic. Tento úspěch zopakovaly na stejném přeboru i v roce 1977. Vedoucí kroužku- stejně jako u džezgymnastiky je vychovatelka Eva Kubů.
Ve spolupráci s OV Svazarmu a s autoškolou ve Dvoře Králové nad Labem i ZO Svazarmu v Bílé Třemešné byl ustaven motoristický kroužek pro učně, kteří chtějí získat průkaz k řízení malolitrážních motocyklů. Na příklad v roce 1976/77 získalo oprávnění 30 učňů. Tento kroužek bude i v dalších letech zařazován do branného plánu v rámci ZO Svazarmu a do výchovného plánu.
Dlouholetou úspěšnou činnost vyvíjí i kroužek stolního tenisu, v němž hrají chlapci i dívky. Dosahuje úspěchů na různých turnajích, např. v lednu 1978 získala v Prostějově na celostátním přeboru učenka Širotková 15. místo.
V rámci mimoškolní výchovy pracuje velmi dobře kroužek a kurs tanečních hodin a společenské výchovy. K tomu byla navázána družba s odborným učilištěm horníků v Malých Svatoňovicích. Kroužek vedou kvalifikovaní taneční mistři.
Sportovní činnost našich učňů
Od roku 1970 se koná pravidelně přespolní běh „Kolem Slovan“ o přebor odborného učiliště n. p. Tiba na počest výročí VŘSR. Za tato léta byly na listině vítězů zapsány v kategorii mladších a starších dívek Folwarczná, Vlnová, Dejlová, Šamulková, Kittlerová, Rejlová, Kyjovská, Vlková, Štemberková a Štěpánová. V kategorii mladých a starších chlapců to byli Beran, Stach, Štefl, Novotný, Korotvička, Ducháč a Králíček.
V lehké atletice získávali naši učni řadu rekordů. Připomeňme si alespoň ty, které byly vytvořeny od roku 1968:
Dívky:
Jana Kopecká – 60 m (8,4 sek. – 1972), 100 m (13,2 sek. 1972), 200 m (27,8 sek. 1972), Anna Šamulková – 400 m (71,0 sek. 1972), Marie Vlnová – 800 m (2:37,6 min. 1972), Ilona Vosáhlová – 80m přek. (15,8 sek. 1973), 100 m přek. (19,0 sek. 1974), Reitzová, Balšánková, Škeříková a Trnková – 4x100m (56,8 sek. 1972), Vlnová, Reitzová a Vomáčková – 3×600 m (5:52,4 min. 1972), Šamulková A., Stolínová a Mikešová – 3x 800 m (9:13,8 min. 1972), Mudrochová – výška (135 cm, 1975), Naďa Vodičková – dálka (482 cm, 1972), Lenka Vágnerová – koule (8,53 m 1973), Ladislava Vališková – disk (22,41 m 1972), Lenka Vágnerová – oštěp (26,15 m 1973).
Chlapci:
Jaroslav Šolc – 100 m (11, 6 sek. 1974), Milan Stach – 800 m (2:04,8min. 1973, 5000 m (18:18,0 min. 1973), Jan Syrovátko – výška (168 cm 1971), Jaroslav Šolc – dálka (641 cm 1975), koule 5 kg (11,66 m 1973), Jan Syrovátko – koule 6,25 (13,69 1973), disk 1,5 kg (39,78 m 1971), disk 2kg (36,72 1973), oštěp 600 g (52,60 m 1971), oštěp 800 g (61,84 m 1973), Jaroslav Šolc – trojskok (12,22 m 1975)
Přeborníci učňovského dorostu ministerstva průmyslu ČSR:
1971/72 – Jan Syrovátko v oštěpu starších chlapců (53,76 m), Marie Vínová, Jaroslava Reitzová a Jana Vomáčková 3x600m mladších dívek (5:52,4min.), družstvo dívek ve sjezdovém lyžování (putovní pohár MP ČSR) a družstvo dívek v atletice (putovní pohár MP ČSR).
Dagmar Dejlová v obřím slalomu mladších dívek, Ladislava Vališová v obřím slalomu starších dívek, Milan Trejbal ve sjezdu, Jaroslav Šolc 100 m mladší chlapci (11,9sek.), Jan Syrovátko v následujících disciplínách: koule st. Chlapci 13,01 m, disk 34,80 m, oštěp 59,07 m. Družstvo dívek ve sjezdovém lyžování (putovní pohár MP ČSR).
1973/74 – Hana Kazdová ve slalomu, obřím slalomu a ve sjezdu a družstvo dívek ve sjezdovém lyžování ((putovní pohár MP ČSR)
1977/78 – Jiří Ducháč ve slalomu a obřím slalomu a družstvo chlapců ve sjezdovém lyžování (putovní pohár MP ČSR).
Rekordy učňovského dorostu ministerstva průmyslu ČSR:
Jan Syrovátko dosud drží rekord v disku 1,5 kg (39,78 m – Jindřichův Hradec 1971) a v oštěpu 600 g (52,60 m, Ostrava 1971). Byl členem resortní štafety 4×100 m (47,4 sek. Ostrava 1971).
Jaroslava Reitzová (rekord do roku 1977) byla členka resortní štafety 4×100 m(52,7 sek. Bratislava 1973). Marie Vlnová, Jaroslava Reitzová a Jana Vomáčková – štafety 3×600 m m(5:52,4 min. Otrokovice 1972). Jaroslav Šolc (rekord do roku 1975) – dálka chlapci ml. (622 cm Bratislava 1973).
Jana Kopecká (rekord do roku 1973) – členka resortní Štafety 4×100 m (54,8 sek. Ostrava 1971).
Ročník |
OU Tiba – pořadatel celoresortního přeboru |
Celkové umístění v MP ČSR |
Umístění v TOKu |
Umístění v GŘBP |
1976/77
6. ročník |
– |
37. místo |
17. místo |
6. místo |
1975/76
5. ročník |
Lyžování běžecké a sjezd
Branný závod |
10. místo |
3. místo |
1. místo |
1974/75
4. ročník |
– |
17. místo |
6. místo |
2. místo |
1973/74
3. ročník |
Lyžování sjezdové |
13. místo |
3. místo |
1. místo |
1973/72
2. ročník |
Lyžování sjezdové |
7. místo |
3. místo |
1. místo |
1971/72
1. ročník |
Lyžování sjezdové
Házená dívky |
2. místo |
1. místo |
1. místo |
Úspěchy ve sportovních přeborech MP ČSR
Reprezentace na olympiádách
Reprezentace našich učňů za ministerstvo průmyslu ČSR na letních (LOUD) a zimních (ZOUD) olympiádách učňovského dorostu ČSSR
Na 1. letní olympiádě učňovského dorostu v Ostravě v roce 1971 soutěžilo 14 učňův atletice a v házené. Nejúspěšnější byl Jan Syrovátko, který získal zlatou medaili a 1. místo v oštěpu a stal se Přeborníkem učňovského dorostu ČSSR. Stříbrnou medaili a 2. místo na 4×100 m získala Jana Kopecká.
Na mistrovství učňovského dorostu ČSSSR v atletice v Povážské Bystrici v r. 1972 bylo 8 našich učňů, kteří soutěžili v atletice. Stříbrnou medaili a 2. místo v oštěpu získal Jan Syrovátko.
- ZOUD v Havířově v roce 1972 se zúčastnilo 5 našich učňů ve sjezdovém lyžování a v košíkové. 3. místo v košíkové a bronzovou medaili získaly Jaroslava Reitzová a Vlasta Stolínová.
Na 2. LOUD v Bratislavě v roce 1973 reprezentovalo ministerstvo průmyslu ČSR 8 našich učňů v atletice a v házené. První místo v dálce, zlatou medaili a titul Přeborník učňovského dorostu ČSSR získal Jaroslav Šolc, 2. místo a stříbrnou medaili v oštěpu a 3. místo a bronzovou medaili v kouli získal Jan Syrovátko. Jaroslav Šolc také vybojoval 3. místo na 100 m a získal bronzovou medaili.
Na třetí ZOUD ve Svitu v roce 1974 reprezentovali MP ČSR dva naši učni ve sjezdovém lyžování. Hana Kazdová získala dvě bronzové medaile – za slalom a obří slalom.
Na třetí LOUD v Praze roku 1975 reprezentoval MP ČSR jeden náš učeň v atletice. Na čtvrtý ZOUD v Mostě v roce 1978 se zúčastnili soutěže ve sjezdu dva naši učni.
Jmenný seznam vedení a pracovníků odborného učiliště a přehled absolventů za 10 let
Vedení učiliště a další pracovníci
Flégel Jaroslav – ved. OU a řed. Závodu Strž, od 1. 9. 1968, odešel na závod Zálabí;
Švejda Miroslav – zást. ved. OU s. Flegela a později vedoucí OU, od 1. 9. 1968 do 1. 5. 1972;
Rolf Vladimír – ved. OU, od 1971 do 30. 9. 1975 (odchod do důchodu);
Relj Rudolf – vedoucí OU, od 1. 10. 1975 dosud;
Ponikelská Marie – adm. pracovnice OU, od 18. 4. 1973 dosud;
Rainová Eva – účetní a hospodářka OU, od 1. 1. 1972 dosud;
Šimůnková Ludmila – adm. pracovnice OU, od 18. 4. 1973 dosud;
Antoš Jaroslav – domovník DN, od 1. 9. 1968 do 21. 4. 1977 (odchod do důchodu);
Kejzar Jiří – domovník DM, od 1. 4. 1977 dosud;
Hulíková Milada – domovnice-školnice, škola OU, od 16. 8. 1965 dosud;
Šormová Helena – uklízečka ve škole OU, od 19. 3. 1973 dosud;
Farrová Božena – uklízečka DM, od 3. 9. 1975 dosud;
Koppová Marie – strážná DM, od 19. 5. 1976 dosud;
Košťálová Karolína – strážná DM, od 18. 10. 1976 dosud.
Pedagogičtí pracovníci
Potůček Karel – zástupce pro teoretickou výuku, od 1968 – dosud;
Voděrek Jiří – učitel TV a odb. předm. text., od 1968 – dosud;
Strouhal Otakar – středoškol. profesor Č, ON, od 1968 – dosud;
Strana 36
Volfová Miluše – středoškol. profesorka M, od 1968 – dosud;
Martinec Jaroslav – učitel odb. předmětů textil., od 1968 – 1973;
Ballasko Michael – učitel Ch. od 1968 – 1971;
Holcová Irena – učitelka odb. předmětů text., od 1968 – 1973;
Urbanová Eva – středoškol. profesorka Č, TV, od 1968 – 1973;
Pavelka Stanislav – učitel odb. předmětů strojírenství, od 1969 – dosud;
Grúzová Jiřina – učitelka odb. předmětů text., od 1971 – dosud;
Kačerová Iva – učitelka odb. předmětů text., od 1971 – dosud;
Remešová Hana – středoškol. profesorka Č, TV, od 1970 – 1971;
Ing. Pohl Zdeněk – středoškol. profesor odb. předmětů text., od 1973 – dosud;
Ing. Dobiáš Jaroslav – středoškol. profesor odb. předmětů text., od 1973 – dosud;
Rašínová Libuše – Středoškol. profesorka M, od 1974 – 1975;
Bělinová Marcela – středoškol. profesorka TV, BV, od 1977 – dosud;
V letech 1948 – 1958 zajišťovali teoretickou výuku soudruzi Vladimír Fejk, Stanislav Bensch, Jaroslav Jakoubek, Jiří Voděrek a Karel Potůček, na učňovské škole ve Dvoře Králové n. L. Pak v letech 1958 – 1968 ještě řada učitelů a středoškolských profesorů z UŠ a SPŠT.
Ředitel: Josef Janeček, zástupce Vladimír Fejk.
V roce 1968 pak někteří z učitelů UŠ přešli do školy odborného učiliště n. p. Tiba.
Vychovatelky a vychovatelé na domově mládeže
Strouhal Artur – vychovatel a vedoucí DM od 1. 9. 68, zást. Vedoucího OÚ a mimoškol. a mimopr. činnost, od 29. 10. 52 – dosud;
Charvátová Jiřina – vychovatelka, od 12. 10. 59 – dosud;
Vinšálková Eva – vychovatelka, od 10. 4. 61 – dosud;
Pichová Danuše – vychovatelka, od 3. 1. 1968 – 31. 1. 1972;
Vitvarová Jitka – vychovatelka, od 2. 11. 64 – mateřská dovolená 1974;
Halířová Milena – vychovatelka, od 7. 9. 1970 – mateřská dovolená 1974;
Mottl Josef – vychovatel, od 28. 9. 1970 – 31. 8. 1972;
Šourek Josef – tělovýchovný instruktor – vychovatel, od 1. 12. 71 – 15. 9. 1975;
Patzáková Jaroslava – strážná a pom. Vychovatelka, od 21. 2. 72 – 1. 12. 1976;
Mořaňová Ludmila – vychovatelka, od 1. 4. 72 – 20. 1. 1976 mateř. Dovolená;
Prokešová Dagmar – vychovatelka, od 5. 3. 73 – 28. 9. 1973 mat. dovolená;
Bartoš Přemysl – vychovatel, od 8. 10. 73 – 7. 2. 74;
Černohubová Hana – vychovatelka, od 26. 8. 74 – 15. 11. 1977 mat. dovolená;
Pryšingerová Věra – vychovatelka, od 15. 3. 75 – dosud;
Odvárka Petr – tělovýchovný instruktor – vychovatel, od 4. 11. 75 – 3. 12. 1975;
Kubů Eva – vychovatelka, od 1. 1. 76 – dosud;
Strana 37
Ruda Boris – tělovýchovný instruktor – vychovatel, od 9. 8. 76 – 31. 3. 1977;
Špringerová Květa – vychovatelka, od 1. 9. 76 – dosud;
Šimek Jaroslav – tělovýchovný instruktor – vychovatel, od 1. 11. 77 – dosud;
Hubený Bohuslav – vychovatel, od 7. 11. 77 – dosud;
Mistři odborného výcviku
Mistři odborného výcviku pracovali před i po zřízení OU na jednotlivých závodech a to jako zaměstnanci těchto závodů. Odborným učilištěm byli řízení metodicky. Pod odborné učiliště byli převedeni dnem 1. 10. 1974 tito mistři:
Rejl Rudolf – záv. Strž, do 30. 9. 1975, potom ved. OU;
Stolín Jaroslav – závod Slovany, dosud;
Tomáš Miloslav – závod Slovany, dosud;
Španiel Ladislav – závod Zálabí – úprava, do 29. 2. 1976 (odchod do důchodu);
Tomíček Vlastimil – závod Zálabí – tkalcovna, dosud;
Machek Zdeněk – závod Vorlech – tkalcovna, do 23. 9. 1975 (odchod na PŘ);
Rubanová-Šmídová Marie – závod Vorlech – tkalcovna, od 24. 9. 1975 – 17. 12. 1977, mateřská dovolená;
Kirschová Ludmila – závod Pod Nádražím, od 15. 12. 1975 dosud;
Hynková Marie – závod Strž, od 1. 1. 1976 dosud;
Strejček Jaroslav – závod Zálabí – úpravna, od 1. 3. 1976 dosud;
Šmíd Josef – vrchní mistr odb. výcviku, od 26. 4. 1976 dosud;
Patková Ludmila – závod Vorlech – pletárna, od 1. 1. 1978 dosud;
Zaměstnanci internátní kuchyně
Kejzar Jan – vedoucí kuchyně, od 1976 do 1. 7. 1977 (odchod do důchodu);
Bedrníček Karel – kuchař a skladník, od 7. 11. 63 – dosud;
Šimůnková Elvíra – pomocná kuchařka, od 13. 11. 64 – dosud;
Tomanová Jana – pomocná kuchařka, od 1. 1. 65 – dosud;
Richter Zdeněk – kuchař, od 4. 1. 65 – 13. 1. 75;
Visingerová Marie – pomocná kuchařka, od 3. 1. 67 – dosud;
Kofránková Milada – pomocná kuchařka, od 2. 10. 67 – 1. 3. 74;
Špeťuchová Anna – pomocná kuchařka, od 1. 1. 71 – dosud;
Mencová Božena – pomocná kuchařka, od 1. 1. 72 – 11. 11. 74;
Bujárková Marta – pom. Síla, od 1. 1. 72 – 15. 6 74 (mateřská dovolená);
Výprachtická Anna – pom. Síla, od 10. 1. 72 – dosud;
Nápravníková Františka – pom. Síla, od 2. 4. 73 – 4. 9. 76;
Kaislerová Bohumila – pomocná kuchařka, od 2. 5. 73 – 31. 7. 76;
Rais Miroslav – kuchař, od 8. 4. 75 – dosud;
Bucharová Marie – pomocná síla, od 4. 10. 76 – dosud;
Hubková Miluše – pomocná kuchařka, od 25. 11. 76 – dosud;
Stříbrná Marie – vedoucí kuchyně, od 1. 8. 77 – dosud;
Filová Anjela – pomocná kuchařka, od 17. 11. 77 – dosud;
V internátní kuchyni často obětavě vypomáhaly důchodkyně, které pracovaly krátkodobě a nejsou v seznamu uvedeny.